Whatsapp Destek Hattı 0850 346 79 71

Ürün Satış Kuralları

Sipariş Teslimatı

1
Sipariş Takibi.

Kayıtlı tüm marketler, hizmet verdiği bölgelerindeki tüm siparişleri dikkate alarak hareket etmek zorundadır. Son siparişle birlikte market, müşteriyi sipariş durumu hakkında güncelleme yaparak bilgilendirmelidir.

2
Stok Takibi.

Market alışverişe hizmet verdiği sürece, bünyesindeki ürünlerin stok takibini yaparak bu doğrultuda sisteme stok adeti girmelidir. Stok adetine bağlı olarak müşterinin sipariş verdiği ürün stoğunda bulunmalı veya stoğun bitmesiyle birlikte müşteriyi arayarak, ürünün stok adeti hakkında bilgi vermeli veya alternatif ürün için kendisine öneride bulunmalıdır. Stoğu biten ürünlerin aynı şekilde ürün bilgisinisini güncelleyerek kaldırmalı veya adetini güncellemelidir.

3
Sipariş Teslimatı.

Market, müşterinin minumum paket doğrultusunda verdiği tüm siparişleri, teslimat aralığı içerisinde müşteriye teslim etmek zorundadır, aksi durumda olası bir sorun dışında marketin hesabı askıya alınır.

4
Sorunlu Ürün Değişimi.

Müşterinin vermiş olduğu sipariş doğrultusunda, siparişiniz eksiksiz ve sorunsuz gitmesi gerekmektedir, market sipariş teslimat aralığı dahilinde sipariş listesini kontrol ederek müşteriye teslimat gerçekleştirmelidir. Olası gözden kaçan ürün sorunları durumunda Tarihi geçmiş, bozulmuş, eksik, ambalajı açılmış v.b müşteriye yenisi temin etmelidir.

5
Fiyat Fark Politikası.

Market stok takibi ve fiyat takibiyle birlikte sistemde toplu olarak güncellemeleri kolaylıkla sağlayabilir. Müşteri marketin online sayfasında bulunduğurdu ürünleri, en son girilen fiyat değerleriyle satın alır. Olası fiyat değişiklikleri müşterinin siparişi vermesiyle birlikte geçersizdir, müşteri markete toplamdaki bedeli öder market fiyatı değişen ürün bedelini müşteriden temin edemez.

6
Meyve, Sebze Satışı.

Market kolayıkla meyve veya sebze ürünlerininin satışını gerçekleştirebilir, bu doğrultuda adet başı 1 (KG) temsil eder, market ve müşteri sipariş verilen ürünlerin toplam kilogram değerini önceden hesaplayamayacağı için, market belirlenen adet başı kilograma en yakın tutarı götürmek zorundadır. Bu doğrultuda sipariş verilen ürünün bir miktar eksik/fazla gelmesiyle birlikte müşteriden aradaki fark talep edilebilir.

Anlaşmazlıklar ve Kalite Politikası

Marketimgel olarak müşterilerimiz ve esnaflarımızın kolaylıkla buluşmasını sağlmak amacıyla kalite politikasına değer vermektedir. Bu doğrultuda marketimgel üzerinden satış yapan tüm marketler bu kalite politikasını benimsemelidir. Olası beklenmedik durumlarda yaşınılan anlaşmazlıkları, marketimgel olarak değerlendirmeye alarak maksimum hizmet kalitesine önem vermekteyiz. Bu özveri içerisinde bünyemizde hizmet veren tüm marketlerden müşteri potansiyelini daha yukarı çıkarabilmeleri için minumum sorun prensibini amaçlamaktayız. Yaşanılan, çözüme ulaşmamış tüm sorunlarda karar merci marketimgel.com'dur, müşteri market ilişkisini koruyabilme adına müşteri veya market tarafından bize iletilen tüm anlaşmazlıklarda durum değerlendirilmesi yapılarak sorunun çözüme gitmesi için hizmet vermeyi amaçlamaktayız.

Phone Vertical